Stanowisko archeologiczne Sbeitla

Stanowisko archeologiczne Sbeïtla jest częściowo zintegrowane z miastem Sbeïtla, które prawie półtora tysiąclecia później zastąpiło je jako jedno z głównych miast Górnego Stepu.
Nawet jeśli toponim Sufetula wskazuje na znacznie wcześniejsze założenie, szczątki odkryte na tym miejscu nie pochodzą wcześniej niż z I wieku naszej ery.

Wydaje się, że miasto przeżyło epokę wielkiego dobrobytu za czasów Septymiusza Sewera (II – III w.) aż do czasów Dioklecjana (285 – 305). To z tego okresu pochodzą nadal widoczne główne budynki: domy, forum, świątynie, łaźnie, brama triumfalna, teatr itp.

Wobec braku inskrypcji informujących nas o różnych etapach przeszłości miasta, odkrycie późnych śladów z Dolnego Cesarstwa lub z okresu wandalskiego i bizantyjskiego odzwierciedla wielką żywotność wspólnoty chrześcijańskiej w tych murach, która stała się dominująca w przededniu podboju arabskiego, w 647 r., który położył kres członkostwu Afryki w świecie chrześcijańskim i podpisał jej przyłączenie do imperium islamskiego, po klęsce Patrice’a Grégoire’a, który panował nad królestwem, które oddaliło się od Konstantynopola i którego stolicą była Sufetula zamiast Kartaginy.

Obiekt Sufetula jako pierwszy został wyposażony w dynamiczne oświetlenie i kompletne oznakowanie.

Sytuacja

Centrum

Zobaczyć

strona
muzeum

Godziny otwarcia :

Od 16.09 do 31.05:08.00-17.30
Od 01.06 do 15.09:08.00-19.00

Harmonogram Ramadanu

8:00-17:00

Opłaty za wstęp

8 TND

Uwagi

W poniedziałki muzeum jest nieczynne

Udogodnienia

Łazienka
Sklep
Stołówka

Stanowisko archeologiczne Sbeitla na zdjęciach

Sufetula na wideo

Sbeitla na mapie

Scroll to Top