Stanowisko archeologiczne Althiburos

Stanowisko archeologiczne Althiburos znajduje się w prowincji Kef. Było to starożytne miasto numidyjskie znajdujące się pod wpływem Kartaginy. Cesarz Hadrian za swojego panowania (117-138) nadał miastu status Municipium Aelium Hadrianum Augustum Althiburitanum.

Miasto rozkwitło w II i III wieku, a w IV-VII wieku stało się biskupstwem. Ostatecznie jego mieszkańcy opuścili Althiburos i osiedlili się w Ebba Ksour. Posunięcie to doprowadziło do zachowania niektórych budynków w sąsiednim mieście Dahmani.

Pomimo swojego znaczenia, miejsce to przeszło tylko kilka wykopalisk archeologicznych. Kampania przeprowadzona w 1895 roku przez żołnierzy odsłoniła mozaikę znaną jako Katalog statków Althiburos. W 1908 roku wykopaliska odsłoniły część forum, główną ulicę oraz monumentalną bramę z przęsłem i inskrypcją poświęconą Hadrianowi.

Obecnie zespoły hiszpańskie i włoskie pracują nad projektami wykopaliskowymi na tym terenie pod egidą Tunezyjskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Teatr rzymski, położony na szczycie wzgórza, pozostaje imponującym widokiem, ponieważ do dziś zachowało się tylko szereg 19 arkad.

Althiburos obejmuje także pozostałości bazyliki bizantyjskiej i cmentarza chrześcijańskiego, które mają bogatą historię. Odwiedzający mogą zwiedzić starożytne miasto, jego rzymski akwedukt i poznać jego przeszłość, od korzeni numidyjskich i kartagińskich po okres rzymski i bizantyjski.

Ogólnie rzecz biorąc, stanowisko archeologiczne Althiburos stanowi fascynujący wgląd w bogatą historię i dziedzictwo kulturowe Tunezji. Ruiny i pomniki dają wyjątkową okazję do poznania przeszłości i poznania ludzi, którzy żyli i pracowali w tym starożytnym mieście przed wiekami.

Stanowisko archeologiczne Althiburos na zdjęciach

Althiburos na wideo

Althiburos na mapie

Scroll to Top